Czas na dynię

Dynia staje się coraz popularniejszym składnikiem w naszej kuchni, ponieważ jest niskokaloryczna oraz bogata w witaminy i minerały. Dzisiaj proponuję przygotować ją wraz z innymi jesiennymi warzywami w formie zapiekanki.

Składniki:
– dynia,
– cukinia lub bakłażan,
– ziemniaki (mniej więcej jednakowej wielkości),
– marchew,
– cebula,
– pieczarki lub boczniaki,
– ostry ser żółty np. cheddar,
– śmietana 18%,
– jajka.

Składniki do sporządzenia marynaty:
– olej,
– sól,
– pieprz cayenne lub ostra papryka,
– curry,
– zioła prowansalskie lub inne według uznania,
– czosnek,
– musztarda (opcjonalnie).

Ziemniaki, marchewkę obrać i obgotować w całości około 10 minut. Następnie pokroić wraz z pozostałymi warzywami (dynią i cukinią) w dużą kostkę. Wszystko zamarynować. Grzyby podsmażyć z cebulką. Całość połączyć i wyłożyć do brytfanki przekładając startym uprzednio żółtym serem. Włożyć do piekarnika rozgrzanego do 180°C i zapiekać do momentu aż dynia będzie miękka. W trakcie pieczenia należy przygotować śmietanę połączoną z surowym jajkiem, doprawioną do smaku. Ja prócz soli i pieprzu dodałam czosnek oraz curry. Gdy dynia zmięknie, wyciągamy na chwilę brytfankę z piekarnika i polewamy warzywa śmietaną. Dodatkowo można posypać po wierzchu serem.
Zapiekamy dalej aż ser rozpuści się a śmietana z jajkiem zetną się. Zanim podamy na talerz należy chwilę odczekać po wyjęciu z piekarnika. Gdy zapiekanka lekko stężeje, łatwiej będzie nam pokroić ją i wyłożyć na talerz.

Danie jest proste w przygotowaniu. Dzięki takim przyprawom jak curry i pieprz cayenne jest bardzo aromatyczne. Jednym słowem – bogactwo smaków i kolorów.

zapiekanka_z_dyni_02_zw

Proporcje składników dobieramy wedle uznania. U mnie motywem przewodnim byłą dynia.
Najchętniej wybieram odmianę Lunga di Napoli. Dynia ta pochodzi z Włoch. Ma wydłużony kształt z rozszerzeniem na jednym końcu, gdzie znajdują się nasiona. Z zewnątrz ciemnozielona skórka z jaśniejszymi smugami. Miąższ – zwarty o pięknym ciemnopomarańczowym kolorze, w smaku bardzo słodki. Odmianę tą można spożywać na surowo (sałatki, soki) lub przetworzoną. We Włoszech popularną potrawą jest pieczona Lunga di Napoli podawana z oliwą i octem.

Prócz ciekawego i bogatego smaku dynię warto jeść również ze względu na jej wartości odżywcze: jest niskokaloryczna (10 dag to 28 kcal) oraz  bogata w witaminy i minerały. Dynia zawiera dużo  B-karotenu (426 μg witaminy A w 100 g – co stanowi połowę dziennego zapotrzebowania u dorosłych), ma sporo potasu (340 mg/100 g), wapnia (21 mg), fosforu (44 mg) i witamin z grupy B, zwłaszcza witaminy B2 (0,11 mg – ok. 10% dziennego zapotrzebowania). Dodatkowo jest zupełnie pozbawiona sodu. Ponad to wspomaga odchudzanie. Działa odkwaszająco na organizm, wzmacnia układ odpornościowy. I co ważne, nawet po ugotowaniu nie traci cennych właściwości. Dynia ma dość wysoki indeks glikemiczny (IG=75), dlatego nie jest wskazana dla diabetyków.