Paweł Matner z MATNER RUNNING TEAM o sobie:
Jestem studentem II stopnia na AWF Wrocław, na kierunku fizjoterapia.
Oprócz tego jestem również czynnym zawodnikiem, trenuję już przeszło 10 lat. Specjalizuję się w biegach długodystansowych. Jestem zawodnikiem AZS AWF Wrocław, gdzie trenuję pod okiem Jacka Wośka.
W mojej karierze były lepsze i gorsze momenty, które pozwoliły mi nabrać doświadczenia, które chętnie dzielę z innymi. Do swoich sukcesów sportowych mogę zaliczyć brązowy medal na Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych w 2008 roku na dystansie 2000m z przeszkodami, 5. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w 2012 roku na 10 000m, 4. miejsce w Samsung Półmaraton Szamotulski w 2012 roku (lider tabel krajowych na dystansie półmaratonu w kategorii do 23 lat), 9. miejsce na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w 2013 roku na 10 000m, 9. miejsce na Półmaratonie Krakowskim w 2014 roku, 2. Miejsce na Półmaratonie Poznańskim w 2015 roku. Wiele innych biegów odegrało ważną rolę w moim życiu i powiększyło dorobek sportowy, jednak nie sposób wymienić wszystkich. Moim osobistym sukcesem jest również bycie inspiracją dla innych. Udało mi się zaszczepić biegowego bakcyla osobom, kompletnie nie związanym z jakąkolwiek aktywnością ruchową, a w szczególności – bieganiem, które mogłoby się wydawać czymś nudnym i nieprzyjemnym. Wspieram, motywuję, pomagam, udzielam porad oraz chętnie dzielę się wiedzą z ludźmi otwierając im bramy do świata biegowego. Aktualnie jestem trenerem w 7. edycji wrocławskiego programu „ I Ty Możesz Zostać Maratończykiem”. Od września/października pragnę stworzyć własną grupę biegową, w której program będzie obejmował nie tylko trening biegowy, ale również motoryczny, współpracę z dietetykiem oraz fizjoterapeutą. Zdobywając wiedzę na studiach zrozumiałem jak ważne jest holistyczne podejście do pacjenta/klienta, tylko całościowa analiza pozwala dobrać środki, aby osiągnąć zamierzony cel. Tak właśnie będzie wyglądała współpraca ze mną. Trening musi być dopasowany do zawodnika, a nie odwrotnie, jak woda do naczynia, które wypełnia. W niedopasowanym naczyniu woda może się wylać….
Dlaczego biegam?
Trenuję już ponad 10 lat. Trening biegowy stał się nieodzowną częścią mojego życia, bez której nie byłym chyba sobą. Bieganie daje mi wolność. Trening jest to czas kiedy mogę na spokojne przemyśleć pewne sprawy, zaplanować coś, rozważyć, odstresować się i oderwać od „szarej rzeczywistości”, albo po prostu wykonać dobrą robotę, z której będzie dumny mój trener. Do treningu motywuje mnie również ciągła chęć podniesienia swojego poziomu sportowego, przesuwanie pewnych granic mojego organizmu. Jednak niewątpliwie aktualnie moją największą motywacją jest 3 letnia siostrzenica, która uwielbia medale od wujka. Często jak przyjeżdżam do domu, to pierwsze co słyszę to „ Wujek…medale masz ? „.
Inspirację widzę również w dokonaniach innych ludzi, sportowców. Najważniejsze jednak w tym wszystkim jest mądrość jaką niesie sport.
Sport kształtuje charakter, uczy jak żyć, a biegi długie niewątpliwie uczą jak pokonywać słabość, własne ograniczenia oraz przeciwności losu.
Pozdrawiam!