Powięź – co to jest?

Wiele  słyszy się ostatnio o powięzi. Powięź to… , powięź tamto…., ale co to jest dokładnie ta powięź? Powięź (fascia) jest to elastyczna błona łącznotkankowa otaczająca, przenikająca i łącząca nasze ciało w jedność. Okrywa ona nasze ciało powierzchownie jak i również głęboko wnika w każdą strukturę anatomiczną. Niegdyś traktowana przez anatomów jako zbyteczna, aktualnie budzi coraz większe zainteresowanie wśród fizjologów, badaczy, fizjoterapeutów oraz lekarzy. Najnowsze doniesienia ze świata medycyny dostarczają coraz więcej zadziwiających informacji dotyczących funkcjonowania powięzi.

Jak wygląda powięź?
Pomocne w zrozumieniu anatomii powięzi będzie udanie się do kuchni.
Krojąc pierś z kurczaka, często zauważamy lepką błonę, której najchętniej byśmy się pozbyli z naszego mięska. Ta niezwykle „upierdliwa” przyklejająca się do palców, elastyczna, przeźroczysta błonka to właśnie powięź.


Odchodząc od tematów gastronomicznych przejdźmy do fachowej dla podjętego tematu nomenklatury.

„ Powięź jest to komponenta tkanki miękkiej stanowiąca część systemu łącznotkankowego. Przenika i otacza mięśnie, kości, narządy, nerwy, naczynia krwionośne. Powięź jest ciągłą, trójpłaszczyznową siecią tkankową, która rozpościera się od głowy po palce stóp, od przodu do tyłu i od środka na zewnątrz. Do powięzi zaliczamy zarówno zwarte, płaskie pasmo powięziowe, jak i torebki stawowe, torebki narządów, przegrody mięśniowe, więzadła, troczki, rozcięgna, ścięgna, powięzi mięśniowe, powięzi nerwowe itd.”

Wyróżniamy powięź powierzchowną oraz powięź głęboką.
Powięź powierzchowna (superficial fascia), inaczej zwana powięzią podściółkową (panniculus) jest najbardziej zewnętrznie położona, otacza całe ciało. Zbudowana jest z nieregularnej tkanki łącznej (tłuszczowej) oraz włókien kolagenowych. Pokrywa powięź głęboką i dodatkową.


Powięź głęboka (fascia profunda), inna nazwa- powięź osiowa (axial fascia). Pozbawiona jest komórek tłuszczowych, zbudowana z włókien kolagenowych i elastynowych. Otacza mięśnie, naczynia i nerwy. Rozróżniamy tutaj powięź okrywającą, namięsną, ościęgną, błonę okrywającą okostną, która w kończynach przechodzi ona w warstwę dodatkową. Pod nią wyróżniamy następne warstwy: powięź oponową i powięź trzewną.
Powięź oponowa (meningal fascia) okrywa wszelkie części układu nerwowego.
Powięź trzewna (visceral fascia) tworzy między innymi opłucną, otrzewną, osierdzie. Wypełnia i okrywa wszystkie narządy i jamy ciała.

Podsumowując – fascynująca powięź jest wszędzie. Praktycznie na każdym portalu o zdrowiu, bieganiu oraz szeroko pojętym treningu znajdziemy wzmiankę o tej strukturze. Identyczna sytuacja ma miejsce w naszym ciele. Powięzi jest wiele i przenikają one nasze narządy w niezliczonej ilości, odgrywając istotną rolę w homeostazie organizmu ludzkiego. Wciąż poznawana i dająca wiele do myślenia… Ale o tym w następnej części.

Ze spor­to­wym pozdro­wie­niem,
Paweł Mat­ner