|
Już w najbliższą niedzielę, tj.: 19.07.2015, będziemy mieli sposobność spotkać się na pierwszym treningu biegowym, zorganizowanym przez moją skromna osobę i Urząd Miasta Kowary.
Kolejny wspólny trening odbędzie się dwa tygodnie później – tj.: 1.08.2015. Serdecznie zapraszam wszystkich biegaczy, oraz osoby, które chcą spróbować zaprzyjaźnić się z najbardziej naturalną dla człowieka formą aktywności – jaką jest bieganie.
Pierwszy trening biegowy odbędzie się 19.07.2015 o godzinie 10 na terenie obiektu Orliki 2012, obok Szkoły Podstawowej nr 1.
Drugie spotkanie odbędzie się 1.08.2015, także o godzinie 10 przy wiacie powyżej ul. Leśnej (leśna klasa pod chmurką).
Cel 1: Budowa wspólnoty.
Za każdym razem, gdy przyjeżdżam do Kowar, spotykam na leśnych duktach wielu biegaczy, którzy zazwyczaj biegają samotnie. Chciałabym, aby wspólne treningi zjednoczyły istniejące już w naszym mieście środowiska biegaczy, oraz zachęciły pozostałych mieszkańców Kowar do aktywnej, biegowej formy wypoczynku.
Wspólne, zorganizowane spotkania zawsze dają większa motywację do wyjścia z domu i to bez względu na pogodę. Pozwalają rozbudzić pasję, zachęcają do dzielenia się własnymi emocjami jakie niesie ze sobą uprawianie tego pięknego sportu, który z czasem u wielu osób przekształca się w styl życia, dający siłę i impuls, pozwalający na wprowadzenie szeregu zmian we własnym życiu. Pamiętajcie – bieganie uzależnia.
Cel 2: Promocja regionu.
Poprzez bieganie chciałabym promować Kowary jako doskonały region do uprawiania tego sportu, zwłaszcza w jego najpiękniejszym wydaniu – biegach górskich.
Dzięki wyjątkowemu położeniu, wokół Kowar rozciągają się jedne z najciekawszych i najpiękniejszych terenów biegowych w Polsce. Kowary otoczone z dwóch stron pasmami górskimi – Karkonoszy i Rudaw Janowickich – dysponują setkami kilometrów tras o urozmaiconym charakterze i nawierzchni. Znajdziemy tu wygodne drogi asfaltowe, leśne trakty szutrowe, polne ścieżki oraz wymagające, trudne technicznie trasy crossowe.
Kowary położone na wysokość około 460m n.p.m. pną się aż po Kowarski Grzbiet na wysokość 1260m n.p.m. Dzięki temu nietrudno “wygospodarować” wymagającą trasę biegową, charakteryzującą się dużym przewyższeniem na stosunkowo krótkim odcinku.
To właśnie wybiegając z naszego miasta – na Śnieżkę – można pokonać najwyższe w regionie, bezwzględne przewyższenie – 1142m! Tak duże zróżnicowanie terenu i nawierzchni, pozwala zatem na prowadzenie różnorodnych treningów, dopasowanych do potrzeb rozwojowych zarówno amatorów jaki i profesjonalnych sportowców .
Mając takie atuty Kowary powinny i chcą postawić na turystykę biegową.
Już dziś zapraszamy do Kowar zorganizowane grupy biegowe, którym miasto może bezpłatnie udostępnić szatnie oraz sanitariaty zlokalizowane przy Szkole Podstawowej nr 1 lub w Obiekcie Orliki 2012. Wszystkim zainteresowanym dłuższym pobytem treningowym miasto oferuje szeroką ofertę bazy noclegowej.
Jak już wspomniałam, projekt wspólnych treningów biegowych w Kowarach, jest dedykowany zarówno do osób chcących rozpocząć przygodę z bieganiem, jak i tych, które już biegają.
Na zajęciach zapoznamy się z elementami treningu biegowego, które pozwolą nam bezpiecznie biegać, podnosić swoją formę oraz poprawiać technikę – niezależnie od stopnia zaawansowania biegacza. Korzyści wynikające z systematycznego biegania są ogromne.
Między innymi bieganie:
- obniża ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne – pomaga nam w profilaktyce otyłości, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy, cukrzycy typu drugiego oraz niektórych rodzajów nowotworów, między innymi raka piersi,
- obniża nasze ciśnienie i zwiększa objętość krwi oraz jej nasycenie tlenem, uelastycznia ściany naszych tętnic, wzmacnia mięsień sercowy i cały układ krwionośny,
- wzmacniając płuca i oskrzela podnosi wydolność naszego układu oddechowego,
- przyśpiesza metabolizm, pomaga nam zgubić zbędne kilogramy i utrzymać wagę na stałym, zadowalającym nas poziomie,
- podnosi odporność naszego organizmu, dzięki czemu rzadziej chorujemy za choroby wirusowe i nabyte infekcje przechodzimy zdecydowanie łatwiej,
- wzmacnia i rozwija praktycznie wszystkie partie mięśni, poprawia stabilizację oraz wzmacnia nasze ścięgna i stawy,
- hamuje wypłukiwanie soli mineralnych z kości, poprawia stopień mineralizacji i gęstość naszych kości, dzięki czemu mamy szansę uniknąć osteoporozy.
Dla osób zaczynających przygodę z bieganiem, które nie wiedzą jak przygotować się na trening, mam kilka wskazówek:
- pamiętajcie, że podczas wysiłku fizycznego temperatura odczuwalna będzie o około 10°C wyższa od tej faktycznej, dlatego nie ubierajcie się zbyt grubo, w końcu mamy lato. A jeśli będzie chłodny, pochmurny dzień ubierzcie się tak aby po wyjściu z domu było Wam lekko chłodno,
- proponuje założyć krótkie spodenki i koszulkę, oraz jeśli będzie chłodno bluzę lub cienką kurtkę, tak aby można było ewentualnie zdjąć i przewiązać w pasie gdy będzie nam za ciepło,
- ważnym elementem stroju biegowego są buty. Powinny być przeznaczone do biegania, dobrze amortyzowane. Temat doboru obuwia jest na tyle szeroki, że zostawię go na odrębny artykuł. Podczas zajęć chętnie udzielę indywidualnych wskazówek,
- jeśli będzie słonecznie – pamiętajcie o czapce z daszkiem,
- bez względu na temperaturę warto zabrać butelkę z wodą lub izotonikiem (200–250ml). Musimy pamiętać, że podczas długotrwałego wysiłku fizycznego narażamy organizm na odwodnienie, które następuje w skutek pocenia się oraz poprzez wydychanie pary wodnej. Wraz z utratą wody tracimy sole mineralne oraz szereg pierwiastków, w efekcie czego spada ciśnienie krwi. Skutki odwodnienia mogą być nie tylko nieprzyjemne, ale i bardzo niebezpieczne.
Pamiętajcie: nie ma złej pogody jest zły ubiór!
Do zobaczenia na pierwszym treningu.
W artykule wykorzystane zostały zdjęcia: RIDERS STUDIO, Portal Karkonosze oraz Portal Kowary.
Podobne
|