Na zakupach – Adidas Adistar Raven 3

Systematycznie robię mały rekonesans we wrocławskich TK Maxx’ach. Można tam znaleźć wiele produktów biegowych – buty, odzież oraz akcesoria, często w naprawdę atrakcyjnych cenach, sporo niższych od tych jakie widujemy w specjalistycznych sklepach biegowych.
W trakcie dzisiejszej wizyty w Renomie moją uwagę od razu przyciągnęły damskie buty trailowe Adistar Raven 3 ze stajni biegowej Adidasa. Są to buty do zadań specjalnych, określane mianem biegowych Land Rover’ów.

Produkty oznaczone Adistar  to najwyższa, ekskluzywna linia marki Adidas, stworzona dla bardzo wymagających biegaczy, stety albo i nie – zaopatrzonych w gruby portfel. W zamian za pokaźny plik biletów Narodowego Banku Polskiego uzyskują oni wysoką jakość materiałów , staranne wykonanie, komfort i wypasiony wygląd jednocześnie. W skład owej linii wchodzą buty oraz odzież, przeznaczona na codzienne treningi, którym przyświeca idea: „z treningu na spotkanie towarzyskie”. Nie wiem czy to najlepszy pomysł, aby w zapoconych ubraniach i obłoconych butach iść na spotkanie z kolegami, ale menagerowie Adidasa , z którymi rozmawiałam nie mieli takowych wątpliwości.

W skład linii Adistar wchodzą również produkty przeznaczone do biegów trailowych. Wśród nich bezapelacyjnym królem jest  wcześniej wspomniany Adistar Raven 3 – jedyny i bezapelacyjny władca butów terenowych. W TK MAxx’ie dostępny jest model damski w rozmiarze europejskim: od 38 do 42. Kolor producenta: Pink/Silver/Chalk – krótko mówiąc różowe. Waga około 290 g dla rozmiaru europejskiego 39. Różnica pięta – palce: 10mm.  Cena? … cena w TK’iu to 379zł, w sklepie specjalistycznym zapłacimy 600zł z okładem. Jest więc nad czym się zastanowić zważywszy na cenę oraz przyjazną politykę reklamacyjną dostępną w sieci TKM.

Jak już wcześnie wspomniałam, buty przeznaczone są do biegów terenowych. Co to oznacza? Głównie to, że buty te świetnie sprawdzą się na biegach górskich, w trudnym terenie o zróżnicowanej nawierzchni oraz nachyleniu. Warto również pochylić nad nimi głowę ze względu na zbliżającą się zimę – agresywny bieżnik doskonale sprawdzi się na śniegu.
Pierwsze wrażenie po założeniu – bardzo pozytywne. Dzięki  bezszwowej, bardzo elastycznej cholewce techfit, bardzo dobrze „przytulają” się do stopy biegacza, opasując ją  niczym skarpeta . Spersonalizowane dopasowanie daje wiele komfortu i  wygody, chroniąc jednocześnie przed obtarciami powstałymi w wyniku swobodnego przemieszczania się stopy wewnątrz buta.

Dzięki systemowi speed lace – można w łatwy i szybki sposób zawiązać buty, zaciągając sznurki zaopatrzone w zacisk. Co ważne czynność tą da się wykonać nawet w grubych rękawiczkach.  Rozwiązanie to, jest coraz częściej stosowane przez wielu producentów w butach przeznaczonych do biegów terenowych i górskich.
Podeszwa wykonana jest z pianki adiprene+, charakteryzującej się bardzo dużą sprężystością, która ma na celu oddać zgromadzoną w czasie nacisku stopy energię. Adiprene+ podbija zatem nasz krok niczym sprężyna, dając większe, bardziej dynamiczne wybicie z palców. Zewnętrzna część podeszwy pokryta jest węglową gumą  Continental’a, używaną między innymi do produkcji opon samochodowych. Guma ta daje doskonałą przyczepność zarówno w suchym, jak i mokrym terenie. Oczywiście nie należy spodziewać się cudów na oblodzonej nawierzchni – tutaj wszystkie bezkolcowe bieżniki będą ślizgać się. Z doświadczenie wiem, że aby temu zapobiec należy zaopatrzyć się dodatkowo w raki.

Ciekawym elementem podeszwy są punktowe, wystające wypustki bieżnika. Warto przyjrzeć im się osobno, gdyż zaopatrzone są w rozwiązanie, które inżynierowie Adidasa nazwali: Adaptive Traction. Jest to inteligentny system dopasowujący się do podłoża po jakim porusza się biegacz, dający optymalną przyczepność zarówno na twardej jaki na miękkiej nawierzchni. Jak to działa? System sam reguluje długość wypustek w zależności od twardości nawierzchni. Jeżeli jest ona twarda wypustki chowają się do środka podeszwy,  dzięki czemu nie ścierają się nadmiernie i buty posłużą nam dłużej. W przypadku podłoża miękkiego – piach, błoto, liście – wypustki pozostają wysunięte, zagłębiając się stabilizują kontakt stopy z matką ziemią, ułatwiając przemieszczanie się w takim terenie.
Model Adidas Adistar Raven 3 przeznaczony jest do stopy neutralnej i lekko pronującej.