Ultra Maćka – ultra bieg sztafetowy – 48h

W ostatnich dniach maja: 29-31, we Wrocławiu odbyła się niezwykła impreza biegowa – „Ultra Maćka”. Było to wydarzenie, które połączyło w jedną spójną całość: zabawę, empatię, integrację środowiska biegowego oraz jak się okazało już w trakcie – rywalizację, ale wyłącznie tę w dobrym tego słowa znaczeniu.

„Ultra Maćka” to trwający nieustannie przez 48 godzin ultra bieg sztafetowy, który został zorganizowany przez fundację: „Maciek Biega”, jako impreza towarzysząca szóstej edycji, popularnego, wrocławskiego biegu charytatywnego na 10km – „Bieg dla Maćka”.


Idea imprezy była bardzo prosta: biegacze biegają, sponsorzy płacą. Tym sposobem konto fundacji zasiliły pieniądze, które zostaną przeznaczone na zakupu wózka biegowego od słynnego teamu: Hoyt – Rick & Dick – ojciec i jego niepełnosprawny syn. Kto o nich nie słyszał zdecydowanie powinien odwiedzić ich stronę: Team Hoyt Running.


Na zakup i sprowadzenie wózka fundacja potrzebuje uzbierać 4.000$. Będzie to pierwszy tego typu wózek w Polsce, dzięki któremu, również osoby dorosłe będą mogły barć czynny udział w zawodach biegowych – jest więc o co się bić.

Sztafeta odbyła się na wrocławskim wzniesieniu znanym pod nazwą : „Górka PaFaWag-u”, na pętli liczącej 632m długości i około 12,5m przewyższenia.


Na trasie biegu stanęło 263 biegaczy, w tym między innymi Aleksandra Niwińska – ultramaratonka, Mistrzyni Polski w biegu 24 godzinnym oraz Spartanie Dzieciom – grupa biegowa niosąca pomoc dzieciom niepełnosprawnym.
Ogółem udało się pokonać 4255 okrążeń, co dało dystans 2689km i 53km przewyższenia – Everest został pokonany sześciokrotnie. To bardzo dobry wynik – być może w przyszłym roku podejmiemy próbę zdobycia wszystkich 14-tu ośmiotysięczników? Kto chętny ręka w górę.

Moim skromnym udziałem padło – 71 okrążeń, czyli 44,8km i 887m przewyższenia.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem Ultra Maćka był Paweł Jach, wrocławski biegacz, który podobnie jak Rick i Dick Hoyt biega ze swoim synem Maćkiem.

Poniżej galeria zdjęć z ostatniego dnia sztafety:

Foto­gra­fia: Rafał Trafarski